Все про залежність

Залежність починає свій розвиток тоді, коли аддікт (залежна людина) отримує емоційне задоволення від якогось процесу, діяльності або речовини. У подальшому, об’єкт отримання задоволення (залежність) витісняє попередні пріоритети в житті, якщо вони були, і спосіб досягнення потреби стає на перше місце.

Види залежностей: хімічна і емоційна (нехімічна).

До хімічної залежності відносяться: наркоманія, алкоголізм, залежність від ліків, седативних препаратів транквілізаторів.

Емоційна залежність характеризується потребою отримання емоцій, досягнення ейфорічного стану в головному мозку, близького до оргазму: це азартні ігри, гемблінг (гра на гроші), залежність від стосунків, від їжі, трудоголізм, клептоманія, одержимість владою і грошима, кар’єризм, сексуальна залежність (педофілія, садизм та т.і.).

Залежно від людини та його умов життя в дитячому віці, а також, враховуючи подальший спосіб життя на фоні минулого, виникає хімічна або емоційна залежність. Кожен з нас індивідуальний у своїх потребах та способах отримання задоволень і любові. Проте, деякі залежності несуть руйнівний характер для усіх на тому або іншому рівні. Наприклад, це: наркоманія, алкоголізм, токсикоманія, патологічні потяги (клептоманія, піроманія, сексуальна агресія і аутогресія).

Як хімічна, так і емоційназалежності спричиняють за собою зміну психіки, сприйняття світу та руйнування комунікативних здібностей з іншими людьми. У хімічній залежності, зміна емоційного стану відбувається за рахунок прийняття психоактивної речовини, що діє на роботу головного мозку. Емоційна залежність – це отримання психічного задоволення від процесу, не приймаючи ніяких психостимуляторів. Слід зазначити, що будь-яка залежність руйнівного характеру послабляє розумове мислення, концентруючись тільки на способі задоволення.

Джерела залежності.

Спадковість. Це часті випадки, коли діти алкоголіків стають схожими на своїх батьків. Цей фактор гунтується на фоні особливостей нейромедіаторної системи організму, яка закладає ще у зародку схильність до психостимуляторів. У таких людей дуже швидко формується залежність.

Мотивація та потреби. Найчастіше мотиваційна потреба передбачає зміцнення дружніх стосунків в колективі або кампанії (вживати алкоголь або наркотики). Це прагнення самостверджуватися в колективі, наслідувати субкультурну традицію в цьому суспільстві. Такі ситуації властиві підліткам.

Соціальний фактор. Виховання в дисфункціональній сім’ї. Ризик залежності виникає, якщо в цій сім’ї є алкоголіки або наркомани.

Психологічніфактори. Це патології емоційного стану, психопатія.

Перераховані джерела залежності можуть між собою перетинатися, а не існувати, як кожна окремо взята причина виникнення.

Созалежність.

Крім того, що сама людина є залежною, його близькі люди є созалежні. Созалежність – це не вживання алкоголю або наркотиків, залежністю для них є партнер, син, чоловік, що страждають на алко або наркозалежність. Життя та спокій близьких родичів теперзалежить від наркомана в їх сім’ї. Комунікація в такій сім’ї стає дисфункціональною, сила негативних емоцій в рази збільшується, але потік своїх почуттів повністю перекривається. Виражати свої негативні або позитивні емоції созалежні люди перестають собі дозволяти. Виникає заморожування почуттів. Психологічна допомога потрібна не лише залежним людям, але ісозалежним.

Залежність визначає 5 стадій:

  1. Формування залежності відбувається спочатку на емоційному рівні. Отримання радості, задоволення психічного стану штучним спосібом. Розуміння того, щосвої емоції можна швидко і легко змінювати за допомогою психоактивних речовин.
  2. Послідовність прибігання до способу задоволення. Провокація самого себе за рахунок душевних хвилювань, проблеми, поганого настрою або роздуми, як провести вихідний день, пошук приводу вживати.
  3. Застосовуючи форми залежності, це стає частиною способу життя і нормою. Отримання штучних емоцій стає пріоритетнішим потреб або проблем своїхблизьких.
  4. Повне занурення в залежність. Втрачена не тількикомунікація з близькими і друзями, відбувається деградація соціальної сфери.
  5. Руйнування психіки і повне виснаження організму. Розвиток хронічних захворювань, інтоксикація органів, духовне спустошення.

Чи лікується залежність?

Успішна психокорекція починається з того, що залежні люди усвідомлюють свою залежність. Грамотна, послідовна терапія допоможе повернутися до нормального способу життя за допомогою психологів та методиці реабілітаційного центру.

Це довга і складна робота певного процесу, але є єдиним ефективним методом лікування залежностей.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *