Реабілітація наркозалежних: як повернутися до нормального життя і не допустити повторних зривів?

Як кинути вживати наркотики і навчиться жити тверезим життям, при цьому відчуваючи себе повноцінним і не відчувати потребу у вживанні? Основний фактор, який не враховують залежні, це те, що наркоманія – біо-психо-соціо-духовне захворювання. Залежність від наркотиків несе за собою руйнівні наслідки для всіх сфер життя, і якщо зосереджувати свою увагу тільки на фізичному стані і вирішувати проблему вживання за допомогою детоксикації – неможливо досягти стійкого результату. Реабілітаційний процес тривалий і зачіпає багато аспектів для комплексного відновлення особистості та формування навичок тверезого життя.

Реабілітація – це «швидка допомога» для наркозалежних. Наркоманія – це не тільки фізична потреба у вживанні, яка з’являється разом з підвищенням толерантності до ПАР, а й психологічний потяг до вживання, позбутися від якого набагато важче, ніж зняти абстинентний синдром (наркотичну ломку).

Етапи реабілітації наркозалежних

Втрата контролю над вживанням – одна з ознак залежності. Першим етапом реабілітації є консультація нарколога-психіатра для виявлення стадії хімічної залежності та складання індивідуального плану лікування наркоманії. Після того, як ознаки абстинентного синдрому будуть куповані, настає наступний етап реабілітації – робота з залежним мисленням, поведінкою, помилковими переконаннями. Для цього знадобиться допомога фахівців різних областей: психолога, соціального працівника, психотерапевта, консультантів по хімічної залежності, що мають особистий досвід реабілітації і відновлення від наркотичної залежності. Завдяки тому, що залежний знаходиться в терапевтичному середовищі під цілодобовим наглядом команди фахівців, створюється сприятлива атмосфера для внутрішніх змін, мотивації і формування системи принципів і цінностей. При цьому не використовуються медикаментозні методи лікування наркоманії, а процес відновлення особистості залежить від комплексу психотерапевтичних заходів. Кожен етап реабілітації спрямований на психо-емоційне, соціальне, моральне відновлення особистості, формування стійкої мотивації на відмову від вживання наркотиків, забезпечення всебічного розвитку, і придбання навичок стресостійкості і профілактики рецидиву.

Ефективні програми реабілітації наркозалежних

Програма «12 кроків» визнана найефективнішою в світі для лікування наркоманії і алкоголізму. Вона спрямована на глибокий самоаналіз і поетапне позбавлення від ілюзій і заперечення, властивих кожному наркозалежному. Ця програма використовується як основний або допоміжний метод реабілітації наркоманів і має великий відсоток відновлення і відмови від вживання наркотиків людьми з усього світу.

Терапевтичне співтовариство.

Терапевтичне середовище в умовах реабілітаційного центру та взаємодія членів групи один з одним істотно впливає на показники відновлення від наркотичної залежності кожного члена спільноти. Цей ефект досягається завдяки мікро-соціуму, який грамотно створюється фахівцями в умовах стаціонару, де формуються навички, необхідні для тверезого життя в соціумі після завершення курсу реабілітації. Група складається з людей, які вживали наркотики і хочуть позбутися від наркотичної залежності і адаптуватися до життя без вживання ПАР. У кожного члена терапевтичної спільноти є свої обов’язки, для формування відповідальності, а за рахунок спільного проживання формуються навички комунікабельності, довірчі взаємини один з одним, вміння звертатися по допомогу, відкрито говорити про свої почуття й емоції, взаємодіяти з іншими людьми. В майбутньому це сприятиме відновленню соціальної сфери за межами реабілітаційного центру.

У штаті Міннесота модель реабілітації з’явилася в 40-х роках, як додаток до програми «12 кроків». Основне завдання – долучити близьких і родичів наркозалежного до процесу одужання, для того щоб навчити їх розпізнавати стан залежного і уникати кризових моментів в міжособистісних стосунках. Позбутися від співзалежної поведінки, прийняти наркоманію як хронічне, прогресуюче і рецидивуюче захворювання, яке потребує постійного особистісного росту з боку залежного, і підтримки з боку сім’ї.

Післяреабілітаційний супровід

Програма післяреабілітаційного супроводу – невід’ємна частина процесу відновлення від наркотичної залежності. Соціальна адаптація під наглядом консультантів по хімічній залежності – необхідний етап для завершення поетапного курсу реабілітації. При поверненні в соціум наркозалежний може зіткнутися з тригерними місцями, з людьми, з якими він вживав наркотичні засоби і стресовими ситуаціями, які можуть послужити «спусковим механізмом» зривного процесу. Щоб уникнути цього, потрібно поступова адаптація до звичних умов проживання, і застосування отриманих в процесі реабілітації навичок на практиці. Протягом соціальної адаптації залежний повністю відновлює соціальний статус, знаходить спільну мову з сім’єю, вирішує питання з навчанням або працевлаштуванням і стає повноцінним членом суспільства.

Робота з сім’єю (співзалежними)

Якщо ви живете з наркоманом, то напевно вам знайомий стан постійного емоційного напруження, стресу, депресії. Швидше за все в вашій родині сварки і скандали на тлі вживання наркотиків, кредитів і боргів не рідкість. Багато сімей руйнується через те, що наркотик витісняє почуття у взаєминах між людьми. Для родичів рекомендується відвідувати групи для співзалежних і сімейного психолога для відновлення психологічного та емоційного здоров’я. Це допоможе прийняти залежного таким, яким він є, і надавати йому моральну підтримку протягом відновлення від наркотичної залежності в реабілітаційному центрі.

Своєчасно звернувшись за допомогою, і дотримуючись рекомендації фахівців, ви позбудетеся від психологічного потягу до наркотиків і від фізичної потреби у вживанні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *