Причини наркоманії та алкоголізму

Фактори, що впливають на звернення до наркотиків чи алкоголю

Одним з можливих чинників виникнення наркоманії є надмірна або недостатня опіка дітей батьками.

Брак уваги з боку батьків травмує дитячу психіку, робить жорстоким дітей, підштовхує їх до пошуків іншого суспільства. У таких дітей занижена самооцінка, можуть спостерігатися різні комплекси неповноцінності. У більшості випадків такі діти звертаються до наркотиків або алкоголю, вони не можуть зрозуміти причин холодного відносини батьків, часто схильні до суїциду.
У разі надмірної опіки, коли за дітьми постійно доглядають, приділяють їм занадто багато уваги, відмовляють у самостійності, також є свої мінуси. Життя таких дітей повністю контролюється батьками, а коли вони починають дорослішати, то така батьківська опіка стає їм в тягар. Діти прагнуть здобути самостійність будь-якими доступними шляхами. У таких випадках вони свідомо йдуть на конфлікти в родині, намагаються демонстративно порушувати передбачені їм норми поведінки. Для таких дітей, в більшості випадків, наркотичні засоби стають єдиним аспектом життя, над яким, як їм здається, вони мають абсолютну владу. Наслідком гіперопіки можна також назвати інфантилізм.

Інфантильний дитина дуже легко потрапляє під вплив більш старших товаришів, його можна легко підбити на якусь витівку або умовити спробувати наркотик. Ще одним варіантом гіперопіки є загальний улюбленець. Єдина дитина у великій родині, він стає об’єктом загального поклоніння і захоплення. Такій дитині властива повна вседозволеність. Також визначальним фактором, який провокує різні залежності, дуже часто служить вплив середовища проживання і наявність доступу до наркотичних препаратів. Для підлітків при залученні до алкоголю і наркотиків дуже велике значення відіграє приклад однолітків. До всього цього, ще одним важливим фактором стає мода на вживання наркотичних препаратів.

Одним з важливих мотивів вживання наркотичних препаратів є фактор очікування від вживання наркотику. Такі очікування базуються на попередніх враження від ефектів, які вживалися раніше наркотичних речовин. Такі враження бувають прямими, це в тих випадках, коли людина сама вживав наркотик, або непрямими – це в тих випадках, коли людина отримує інформацію про дії наркотичних препаратів з літератури, програм телебачення, від друзів, які пробували наркотики. У більшості випадків очікування людей щодо наркотичних речовин є визначальними в їх сприйнятті до наркотичних препаратів. Іноді такі очікування впливають навіть сильніше, ніж саме вплив наркотичної речовини. Також повернення після тривалого утримання до обстановки, яка буде відображати картину з вживанням наркотиків, може легко спровокувати у людини появу симптомів абстиненції і поведінки, яке буде примушувати до пошуку наркотичних засобів.

 Для більшості людей, які мають підвищений ризик наркотичної залежності, дуже характерні такі риси характеру, як егоцентризм, холодність ворожість і низький самоконтроль. У них постійно присутні стан стресу і тривоги, які викликаються небажаними заборонами або обмеженнями. У більшості випадків людина чинить опір тиску ззовні, він хоче вільно слідувати тільки своїм бажанням. У них яскраво виражена Гедонічна мотивація, схильність до успіху, захопленням, насиченою цікавого життя.

Дослідники наркотичної залежності, незалежно від своїх підходів до цієї теми, сходяться в тому, що причини виникнення наркоманії знаходяться в неправильному розвитку в дитячому віці. Психологи головну увагу приділяють порушень спілкування та адаптації, а також впливу соціального середовища, в свою чергу медики свою увагу приділяють фізіологічним і генетичних порушень. Але висновок напрошується один – різні порушення в дитячому віці відіграють найголовнішу роль у формуванні будь-яких форм дезадаптивних поведінки, в тому числі і наркоманії. У таких ситуаціях все зростаюча соціальна нестабільність посилює негативні тенденції і порушення розвитку особистості. Тому ми можемо спостерігати значне зростання наркоманії за останнє десятиліття в нашій країні.

Для вживаючих наркотичні препарати найбільш типовими є такі механізми психологічного захисту:

1. Витіснення – зі свідомості індивіда витісняються не так факти вживання наркотику, скільки психологічні травматичні обставини, які супроводжують вживання наркотичних препаратів. До таких обставин можна віднести загибель одного зі знайомих від передозування наркотику або закінчення свого знайомого в місця позбавлення волі. Найбільше витіснення характерно для індивідів з акцентуацією характеру або психопатією истероидного типу.

2. Раціоналізація – захисний механізм, який дає можливість пояснити вживання наркотичних речовин, так би мовити, раціоналізує патологічне, в повному обсязі усвідомлене потяг до наркотиків. Найбільше використовуються такі пояснення прийому наркотичних речовин – “щоб заспокоїти нерви”, “по наслідуванню”, “за компанію” і т.д.

3. Проекція – в цьому випадку індивід повністю звільняється від почуття провини і страху, приписуючи свої негативні якості іншим людям. У початківців наркоманів, в першу чергу, спостерігається прояв раціоналістичної проекції. Наркоман добре обізнаний, що вживає наркотики, які загрожують його здоров’ю. Але в більшості випадків вживання наркотиків приписує значній кількості своїх друзів і однолітків – “майже всі курять травичку”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *