Фізична залежність: чи можна подолати?

Прийом деяких психоактивних речовин може привести до розвитку фізичної залежності. При синдромі фізичної прихильності виникає ряд симптомів, які роблять прийом алкоголю, наркотиків чи нікотину просто необхідним і життєво важливим. Наприклад, завзяті курці місця не можуть собі знайти, коли відчувають перші ознаки фізичної залежності від нікотину і куріння, вони готові віддати багато за чергову сигарету. При розвитку фізичної залежності від алкоголю, людина не може нормально функціонувати і дійсно погано почуває себе при відсутності спиртного. Найгірше переноситься залежність від наркотиків – симптоми абстиненції настільки важко переносяться, що багато хто боїться навіть пробувати припинити їх прийом. Ці стани настільки важкі і небезпечні, що вимагають лікарського втручання, медикаментозного лікування і допомоги при фізичній залежності.

Фізична залежність: як боротися

Якщо запитати початківця-наркомана, алкоголіка чи курця про про наявність залежності, усі як один, не замислюючись, дадуть відповідь: «я можу кинути в будь-яку хвилину, коли захочу». Так уже повелося, що про силу фізичної залежності люди дізнаються занадто пізно. Адже для подолання цього стану знадобляться чималі витрати сил, часу, праці і здоров’я. Безліч медичних установ пропонують різні програми лікування від фізичного типу залежності. Але чи варто доводити себе до межі, змушувати свій організм функціонувати нормально лише за умови наявності певних речовин?

Синдром фізичної залежності

Отже, що ж являє собою цей симптомокомплекс, як розвивається і які шляхи його подолання? При синдромі фізичної залежності з’являється безліч різних патологічних симптомів, які сигналізують про те, що організм вже не може працювати без впливу психоактивних препаратів. Відбувається це з тієї причини, що систематичне введення певних речовин змінює роботу органів і систем, і ці компоненти вже необхідні для нормального метаболізму. Неприємні прояви залежності у вигляді диспепсії, аритмії, головних і серцевих болів, безсоння, ломоти у всьому тілі – сигнали, які говорять про необхідність введення чергової дози речовин. Причому, іноді ця потреба настільки велика, що виникає загроза смерті або інвалідності, якщо організму не допомогти відповідним лікуванням.

Фізична залежність від алкоголю, нікотину і куріння

Потреба в психоактивних речовинах розвивається при прийомі багатьох препаратів. Не стала винятком і фізична залежність від нікотину і куріння. Під час відсутності звичної порції нікотину організм починає бунтувати, посилаючи сигнали у вигляді кашлю, порушення ритму дихання, перепадів тиску, нервозності, безсоння, неможливість зосередитися. Фахівці радять тим, хто кидає курити робити це поступово, застосовуючи нікотиновмісні препарати за певною схемою, поступово зменшуючи дозу нікотину і привчаючи організм функціонувати без нього. Більш сумна картина виникає при відмові від алкоголю. Відбувається вона з огляду на стійку фізичну залежність. При відсутності чергової дози спиртного багато систем (травна, нервова, кровоносна) починають дизфункціонувати. Виявляється неприємна симптоматика у вигляді тремору кінцівок, стрибків тиску, диспепсичних проявів, головних болів, алкогольного делірію. У багатьох випадках, саме через такі неприємні відчуття люди знову повертаються до прийому алкоголю, збільшуючи дози і тим самим ускладнюючи ситуацію.

Фізична залежність від наркотиків

Навіть одного разу спробувавши наркотик можна залишитися у нього в полоні на все життя. Багато з цих речовин викликають непереборне бажання повторити досвід, це обумовлено психічною та фізичною залежністю. Долучаючись до процесів, що відбуваються в організмі, психоактивні препарати стають їх обов’язковою складовою і зміна цієї схеми веде до важкої абстиненції (ломки). Крім непереборного психологічного потягу до наркотиків людину мучить ще й фізична потреба прийняття чергової дози. І це не просто примха, це життєва необхідність. Адже без звичного препарату всі системи організму дають збій. З’являються страшні болі в м’язах і суглобах, порушення дихання, проблеми з серцевою і мозковою діяльністю. Такі стани є вкрай небезпечними для життя і здоров’я. Вони вимагають обов’язкового медичного втручання, відповідної терапії, всебічної корекції і підтримки. За людиною в подібному стані потрібен цілодобовий нагляд, адже страждання і муки можуть довести його до неадекватної поведінки, що загрожує нанесенням шкоди собі або оточуючим.

Лікування та допомога при фізичній залежності

Для подолання цього стану існує безліч клінік і центрів, де працюють висококваліфіковані фахівці, які успішно працюють над вирішенням такого роду проблем вже багато років. Не варто тішити себе ілюзіями і намагатися перемогти фізичну потребу в домашніх умовах, адже це загрожує неприємними або навіть плачевними наслідками.

Звичайно, способи лікування коригуються в залежності від ступеня залежності, препарату, який її викликає, загального стану здоров’я пацієнта, стажу прийому психоактивних речовин, ступеня інтоксикації. Лікування проходить з використанням медикаментів, які усувають неприємну симптоматику, виводять токсини з організму, допомагають йому справитися з абстиненцією. Схеми лікування комплексні і підбираються індивідуально фахівцем, з урахуванням всіх особливостей і нюансів. Тільки такий підхід допоможе подолати фізичну залежність.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *