Алкогольна залежність. Проблема алкоголізму в Україні

В Україні алкоголізм є серйозною проблемою, яка щорічно стає причиною сотень тисяч смертей. За статистикою, жертвами алкоголю на сьогоднішній день є близько 1 мільйона українців. А якщо говорити про цілий світ, то зловживання алкоголем стає причиною 4% всіх смертей. Це жахлива статистика, яка змушує нас замислитися над цією проблемою і розглянути всі аспекти цього питання.

Алкоголь в житті людства: статистика та дані

На сьогоднішній день тільки офіційні підрахунки говорять про 140 мільйонів людей по всьому світу, для яких надмірне вживання алкоголю є проблемою. Велика частина з них вимагають спеціалізованої допомоги, і самостійно впоратися з вже сформованою залежністю не можуть.

На жаль, Україні належить далеко не остання позиція в загальному списку країн, найбільш схильних до цієї проблеми. Підрахунки свідчать про те, що на одну людину щороку припадає до 15 літрів уживаного спирту в рік. І це при тому, що національною проблемою алкоголізм можна назвати вже при досягненні показника 6-8 літрів спирту на людину.

Нездоровий спосіб життя щорічно вбиває близько 400 тисяч людей в Україні, а дані ВООЗ свідчать про перевищення рекомендованої норми спирту (до 2 літрів в рік) у п’ятої частини населення нашої країни.

Ще одна статистична цифра, на яку варто звернути увагу – вік алкоголіків в Україні. Сьогодні більша частина наших громадян вперше вживають алкоголь ще в дитинстві – до 13 років. А основна вікова група, яка страждає на алкоголізм – від 18 до 28 років.

Чим небезпечне зловживання алкоголем?

Із самого початку алкоголь є частиною нашої культури, і говорити про те, щоб повністю виключити спиртні напої з нашого життя, досить складно. Реклама, полиці магазинів з величезним асортиментом, традиції святкувань – все це знайомить нас з випивкою ще в дитинстві. Але де ж проходить та сама грань між помірним вживанням і алкоголізмом?

Формування алкогольної залежності відбувається максимально непомітно, і часто відстежити, коли саме людина пристрастилася до вживання спиртного, досить складно. Проте, вплив такого зловживання стає видно досить швидко. До симптомів залежності, що розвивається, можна віднести:

  • регулярне вживання спиртного не менше 1 разу на тиждень;
  • нездатність відмовитися від можливості випити;
  • необхідність похмелятися, щоб полегшити свій стан після вживання значної дози спиртного;
  • зникнення блювотного синдрому в разі надмірного вживання.

Найчастіше залежна людина протягом тривалого часу не віддає собі звіт у своїй залежності, тим самим тільки сприяючи прогресуванню хвороби. У більшості випадків алкоголіки до останнього не готові визнати себе залежними, що створює істотні проблеми в їх лікуванні.

З точки зору фізичного здоров’я тривале вживання спиртовмісних напоїв завдає істотної шкоди здоров’ю. Поступово організм звикає до етилового спирту і надлишок шкідливих речовин, які він не встигає виводити, «складуються» в організмі. Саме їх розпад і провокує так званий синдром відміни, який проявляється у фізичному нездужанні і практично непереборне бажання випити, як тільки людина перестає вживати спирт.

Звичайно, найбільше в організмі людини страждає печінка. На неї алкоголь діє вбивчо. Однак, і інші органи і системи серйозно страждають від регулярних доз алкоголю: серце і судини, органи шлунково-кишкового тракту, нервова система.

Соціальні аспекти алкоголізму

Не можна не сказати і про ту величезну шкоду, якої завдає алкоголізм соціальному життю людини. В першу чергу формується інша система цінностей, яка поступово витісняє такі важливі аспекти життя, як сім’я, добробут, статус, кар’єра. На вершину піраміди потреб стає алкоголь. І, як би це не було дивно, з часом все інше, що було для людини важливо, повністю втрачає сенс.

Саме тому лікування алкоголізму не зводиться тільки до того, щоб усунути фізичну тягу до вживання. Для повного відновлення потрібна комплексна робота, в тому числі участь психолога.

Найбільш ефективним методом боротьби з алкоголізмом на сьогоднішній день є проходження курсу лікування і реабілітації. Індивідуально підібрана програма може включати в себе підшивку медичних препаратів, відновне лікування всього організму, індивідуальні та групові заняття з психологом.

На щастя, правильна мотивація і бажання самого залежного позбутися згубної звички, здатні дати позитивний результат і назавжди виключити вплив алкоголю на життя і здоров’я. А також повернути людину до нормального життя, повного звичайних людських радощів і цінностей.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *